Bądź na bieżąco:
Bądź na bieżąco:
Basen w domu? Przebudowa piwnicy.
Basen w domu? Przebudowa piwnicy.

Basen oraz sauna są najbardziej pożądanymi elementami wyposażenia niemalże każdego jednorodzinnego domu. Świetną okazją do zrealizowania tych marzeń będzie przebudowa piwnicy.

Zmontowanie gotowej sauny, podobnie jak urządzenie pokoju rekreacyjnego, nie powinno sprawiać większych problemów. To pomieszczenia, których nie przeznacza się na trwały pobyt ludzi i nie muszą mieć one 2,5 m wysokości ani dużych okien.

O wiele więcej trudności może przynieść utworzenie niecki basenowej, a także łazienki. Wtedy oprócz instalacji wodno-kanalizacyjnej konieczna jest również stacja uzdatniania wody basenowej (filtrowanie, chlorowanie, podgrzewanie) i właściwe urządzenia, służące osuszaniu powietrza i wentylacji.

Konstrukcja niecki daje bardzo często konstruktorowi poważne wyzwanie, ze względu na głębokość basenu, która zazwyczaj wynosi 1,5 m. Nawet niecałkowite zagłębienie jej pod powierzchnią wykorzystywane w konstrukcjach prefabrykowanych może stanowić zagrożenie dla fundamentów budynku.

Należy również pamiętać, ze modny basen z rynną przelewową nie jest wskazany w pomieszczeniu, które jest ciasne, zamknięte i pozbawione ciekawego widoku.

O wiele tańszy i prostszy w wykonaniu jest tradycyjny basen skimerowy. Bardzo pożądane jest tutaj kompletne zagłębienie basenu. Niecka może być wykonana z właściwie zbrojonego wodoszczelnego betonu, jednak jest to rozwiązanie dość pracochłonne. Ściany np. w szalunku, który traci się z kształtek styropianowych bądź z zasypowych pustaków betonowych wzmacnianych przez stalowe pręty.

Wielkość basenu bardzo wpływa na koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne. Przyjęto, że szerokość basenu powinna mieć co najmniej 2,5 m, minimalna długość 6 m, natomiast głębokość około 1,5 m. Typowy wymiar basenu domowego to 4 x 8 m.

Powinno się o tym pamiętać, gdyż baseny o wymiarach np. 5 x 10 m mają objętość 75m3, w związku z tym eksploatacja takich basenów będzie o 50% droższa. Ponadto stosując nieckę, cały czas trzeba pamiętać o strefie brzegowej otaczającej basen, która powinna być odpowiednio duża i atrakcyjna.

AQUARELAX
Przemysłowa 12
63-200 Jarocin
NIP 617-129-43-42
+48 790 893 677 / +48 62 590 38 76
biuro@aquarelax.pl
www.aquarelax.pl
logo
Copyright by aquarelax

Umów się na spotkanie

tel. 790 893 677

zadzwoń lub zostaw kontakt – oddzwonimy!
    Menu