Bądź na bieżąco:
Bądź na bieżąco:
Co należałoby zrobić, aby basen był gotowy na kolejny sezon?
Co należałoby zrobić, aby basen był gotowy na kolejny sezon?

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy istnieją jakieś konkretne wskazówki dotyczące przygotowania basenu na okres jesieni i zimy? Oczywiście, że istnieją. Oto kilka z nich o których powinniście pamiętać, aby basen pozostawał w dobrym stanie, bez wydawania fortuny na przywracanie go do pożądanego stanu, kiedy znów zrobi się ciepło.

Lato już za nami, a to oznacza, że czas najbardziej intensywnego korzystania z basenu już niestety minął. Jednak nie oznacza to, że powinno się go po prostu przykryć i zapomnieć o nim do następnego sezonu. Nic bardziej mylnego! Od czasu do czasu pogoda jest na tyle odpowiednia, aby móc korzystać z basenu.

Kiedy jednak liście zaczynają już opadać z drzew, a temperatura na zewnątrz jest coraz niższa, zaczynamy coraz intensywniej myśleć o tym, aby przygotować nasz basen do zamknięcia. Jednak nie powinno się to zakończyć tylko na przykryciu basenu. Warto podjąć jeszcze kilka dodatkowych zabiegów, tak szybko jak to możliwe, aby uchronić basen przed jakimikolwiek zanieczyszczeniami. Co więc należy zrobić?

Wyczyść dokładnie cały basen

Nie chodzi tu tylko o pozbycie się pływających liści, zalegającego na dnie piasku i innych zanieczyszczeń, które dostały się do basenu. Należy dokładnie oczyścić ściany i dno basenu np. przy użyciu specjalnej szczotki. Dobrym sposobem jest także oczyszczenie wspomnianych powierzchni za pomocą odkurzacza do basenu. Jeżeli pozostawisz swój basen zaniedbany przez cała jesień i zimę, wiosną, kiedy tylko zrobi się ciepło, glony zaczną królować w basenie, a tego na pewno nie chcesz doświadczyć. Pamiętaj aby dokładnie wyczyścić także pompy oraz skimmer.

Szczególna uwaga dla filtrów

Filtry to elementy, które utrzymują cały basen w dobrym stanie, co sprawia, że ten krok konserwacji basenu nie może zostać pominięty albo niedokładnie wykonany. Aby filtry dalej pełniły swoją funkcję w należyty sposób, skup się na pozbyciu się z niego wszelkich substancji. Jeśli tego nie zrobisz zanieczyszczenia te staną się znacznie trudniejsze do usunięcia po zimie. Wpłynie to również na działanie filtra.

Sprawdź pH wody, zawartość chloru, a także jaka jest jej zasadowość

Prawidłowy poziom pH powinien wynosić od 7,2-7,6. Możesz to sprawdzić za pomocą testera ręcznego lub elektronicznego. Jeżeli pH wody nie jest takie jak powinno, należy je uregulować za pomocą specjalnych środków podwyższających lub obniżających pH. Kolejny krok to sprawdzenie poziomu chloru. Jest on odpowiedzialny za dezynfekcję wody. Następnie należy sprawdzić jaka jest zasadowość wody w basenie. Odpowiednia zasadowość sprzyja utrzymywaniu się prawidłowego pH. Jeśli woda ma niski poziom zasadowości, poziom pH może znacznie spaść lub obniżyć się.

Uwaga na glony!

Aby skutecznie zapobiegać powstawaniu oraz zwalczać glony w basenie należy stosować algicydy, czyli środki chemiczne do zwalczania glonów. Pozbycie się glonów z basenu jest bardzo ważne, ponieważ przedłuży to działanie zastosowanego chloru.

Uruchom filtr

Pozwoli to nie tylko na dokładne oczyszczenie basenu, ale także na skuteczniejsze rozprowadzenie zastosowanych środków do pielęgnacji wody. Filtr w okresie jesienno-zimowym powinien być co jakiś czas uruchamiany (najlepiej w regularnych odstępach czasu, na kilka godzin). Dzięki temu basen będzie utrzymywany w dobrym stanie, nawet jeśli już nie będziesz z niego korzystać.

Wypracuj regularną, szokową pielęgnację basenu

Byłoby idealnie gdyby tego typu zabiegi były przeprowadzane przez całą jesień i zimę. Ważne jest również to, aby po zastosowaniu środków do pielęgnacji wody uruchomić filtr oraz pompę. Pozwoli to na znacznie lepsze działanie tych substancji.

Przykryj swój basen

Kiedy już basen lśni czystością, filtry zostały oczyszczone, pH wody jest idealne, chlor zdezynfekował basen, zasadowość zasługuje na medal, glony zostały pokonane, a filtr i pompa spełniły swoje zadanie wyśmienicie, czas na to, aby przykryć basen. W naszej ofercie dostępne są zadaszenia basenowe, które m.in. ochronią basen przed opadającymi liśćmi czy piaskiem, a woda dzięki zastosowanemu do ich produkcji poliwęglanowi, będzie miała odpowiednią temperaturę. Warto podkreślić również, że zamontowanie zadaszenia basenowego pozwoli na przedłużenie sezonu nawet do później jesieni.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy 🙂

AQUARELAX
Przemysłowa 12
63-200 Jarocin
NIP 617-129-43-42
+48 790 893 677 / +48 62 590 38 76
biuro@aquarelax.pl
www.aquarelax.pl
logo
Copyright by aquarelax

Umów się na spotkanie

tel. 790 893 677

zadzwoń lub zostaw kontakt – oddzwonimy!
    Menu