Bądź na bieżąco:
Bądź na bieżąco:
Czym kierować się przy wyborze miejsca na basen w domu/w ogrodzie.
zadaszenia basenowe
Czym kierować się przy wyborze miejsca na basen w domu/w ogrodzie.

Planując wybudowanie czy odbudowanie basenu, najpierw rozważamy gdzie najlepiej byłoby go umiejscowić. Może to być miejsce na zewnątrz, poza budynkiem jak również w jego wnętrzu. Najpopularniejszym miejscem przeznaczanym na basen kryty jest piwnica. Pomysł na jego wybudowanie zazwyczaj pojawia się w momencie, gdy projektuje się dom. Oczywiście można takie działanie podjąć też później, jednak wtedy realizacja tego celu będzie o wiele droższa i trudniejsza, ponieważ nie obędzie się bez dopasowywania pomieszczeń oraz instalacji.

Basen kryty wymaga efektywnego odprowadzenia wilgoci, która tworzy się przez parowanie wody. Ważne jest więc zapewnienie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności powietrza w pomieszczeniu jego umiejscowienia. Temperatura powietrza przewyższająca temperaturę wody w basenie o ok. 2°C zmniejsza parowanie wody. Dlatego powinno się zadbać o to, aby była ona utrzymywana na takim poziomie. Również w celu zmniejszenia parowania powinno się używać przykrycia basenowego. Bardzo dobrą opcją jest zainstalowanie klimatyzacji albo umieszczenie osuszacza powietrza. Należy jednak pamiętać, że osuszacz działa tylko na niektóre miejsca i nie zawsze efektywnie.

Natomiast na właściwe położenie basenu w ogrodzie wpływa m.in. grunt, stopień wód gruntowych oraz to jakiego rodzaju jest powierzchnia mająca znajdować się pod basenem. Niezbędną czynnością jest podłączenie instalacji wodnej i elektrycznej – najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wybudowanie basenu bardzo blisko domu. Miejsce powinno być zaciszne, nasłonecznione, położone z dala od drzew i wysokich krzewów, które mogłyby zabrudzać wodę, a przede wszystkim takie, gdzie nie będziemy widoczni przez sąsiadów, czy przechodzących obok ludzi. Najlepiej żeby basen nie graniczył z trawnikiem. Jego obszar powinien być twardy i wykończony. Najczęściej w ogrodach buduje się baseny o wymiarach ok. 4×8 m. Taka wielkość w zupełności starcza, aby w kąpieli mogła wziąć udział cała rodzina. Wielki basen mimo tego, ze jest bardzo wygodny, wymaga poniesienia wysokich kosztów na jego budowę i użytkowanie. Przy rozmyślaniu nad wielkością basenu oprócz lokalizacji, należy też pomyśleć o rzeczywistych potrzebach.

Długość basenu nie musi być większa niż 8 m jeżeli nie mają dla nas znaczenia żadne szczególne sportowe zamiłowania. O szerokości decyduje liczba użytkowników basenu w tym samym momencie. Jego wymiary mogą wynosić od 2,5 m do 8,5 m.  W basenie może kąpać się o wiele więcej osób, gdyż jest on przeznaczony do wodnych zabaw. Wystarczający poziom głębokości do kąpieli w celach rekreacyjnych wynosi 1,5.  Ze względów ekonomicznych i użytkowych jest ona najkorzystniejsza. Nie jest wskazana głębokość przekraczająca 1,6-2 m. Jest zbyt płytka na skoki z trampoliny i z kolei zbyt głęboka na zabawy wodne. Przyczynia się też do większych kosztów korzystania z basenu, gdyż nawet w przypadku niewielkiego jego rozmiaru, charakteryzuje się on dużą pojemnością. Jeśli chcemy, aby basen dodatkowo zawierał trampolinę, jego głębsza część powinna wynosić 2,3m, a pozostała 1,5 m.

O kształcie basenu decydujemy sami. W wyniku wyobraźni architekta czy inwestora może powstać basen prosty geometryczny albo też bardziej wymyślny. Jednak wszystkie skomplikowane pomysły zapewne przyczynią się do większych kosztów budowy i problemów z pływaniem. Przed wybudowaniem basenu w ogrodzie konieczne jest sprawdzenie, czy w miejscu przeznaczonym na jego budowę nie znajdują się żadne instalacje podziemne. Zbiornik powinien wynosić przynajmniej 1,5 m głębokości. Jest to więcej niż w przypadku głębokości, na której prowadzona jest instalacja wodna, czy kable energetyczne itp. Utrudnieniem mogą być też korzenie dużych drzew, które rosną niedaleko.

Jeśli interesuje Państwa basen w ogrodzie serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty, która zawiera zadaszenia basenowe.

 

AQUARELAX
Przemysłowa 12
63-200 Jarocin
NIP 617-129-43-42
+48 790 893 677 / +48 62 590 38 76
biuro@aquarelax.pl
www.aquarelax.pl
logo
Copyright by aquarelax

Umów się na spotkanie

tel. 790 893 677

zadzwoń lub zostaw kontakt – oddzwonimy!
    Menu