Bądź na bieżąco:
Bądź na bieżąco:
Doradzamy jak dbać o czystość wody w basenie.
Doradzamy jak dbać o czystość wody w basenie.

Wyjątkowe miejsce, które dostarczy rodzinie mnóstwo atrakcji oraz będzie dobrą formą wypoczynku koniecznie musi być zadbane przez osoby, które z niego korzystają. Takim miejscem jest basen. Trzeba jednak pamiętać, że jest on też siedliskiem wielu mikroorganizmów, które mogą stanowić zagrożenie dla jego użytkowników.

Na skutek rozmnażania mikrobów w szybkim tempie rozwijają się glony, algi oraz mętnieje woda. Niestety pompa filtrująca nie ma możliwości wyłapać tych małych cząstek, nie wpływa też w większym stopniu na pH wody, w związku z tym wraz z fizycznym czyszczeniem wody trzeba dodatkowo wspomagać ją odpowiednimi środkami chemicznymi.

Etapy dbania o czystą wodę w basenie:

– Regulacja pH – bardzo ważna dla użytkowników basenu jest też zasadowość wody, gdyż każde odchylenie od normy w dół czy w górę może skutkować podrażnieniem spojówek oraz skóry. Wartość pH wody należy kontrolować co najmniej raz w tygodniu. Szczególnie uważnym trzeba być w czasie upałów, bo wtedy pH podwyższa się w szybszym tempie. Testy można przeprowadzać  przy użyciu elektronicznych mierników lub tańszych testów paskowych. Ważną kwestią jest też poziom chloru w wodzie, gdyż zbyt duże jego ilości mogą źle oddziaływać na oczy i drogi oddechowe osoby korzystającej z basenu, zbyt niska jego zawartość natomiast może skutkować rozwijaniem się w wodzie chorobotwórczych drobnoustrojów. Aby wszystkie środki chemiczne mogły poprawnie działać, woda w basenie musi mieć pH w granicach 7,0-7,4, gdyż to optymalne stadium wody basenowej, a chemię basenową produkuje się tak, aby mogła najkorzystniej działać w takich właśnie warunkach.

– Obrona przed glonami – zmętniała woda i glony mogą wystąpić, kiedy do uzdatnienia wody użyjemy środków z czynnym tlenem lub gdy chlorowanie wody okaże się niewystarczające. W sytuacji, gdy przez dość długi czas nikt nie korzystał z basenu lub niewłaściwe filtrowano wodę. Glony mają niekorzystny wpływ na prezencję basenu oraz luksus kąpieli, w walce z nimi powinno się wtedy wyposażyć w efektywne produkty.

– Dezynfekcja – aby woda basenowa cały czas była gotowa do kąpieli, należy ją regularnie dezynfekować. Faktem jednak jest, że ciepła woda to miejsce skłonne do dużego rozwijania się mikroorganizmów, zwłaszcza w basenach komercyjnych, w których każdego dnia kąpie się bardzo dużo ludzi. Najlepiej spróbować nie dopuścić do tego, aby bakterie miały szansę się rozwinąć. Można to osiągnąć dwiema metodami – dzięki chlorowaniu bądź natlenianiu wody. Czynny chlor powoduje usunięcie zastałych drobnoustrojów i nie pozwala rozwijać się kolejnym bakteriom i grzybom. Używać go można w formie tabletek albo granulatu. Tabletki przydają się do długo trwającej dezynfekcji, np. kiedy jesteśmy pewni, że przez tydzień nie skorzystamy z basenu. Granulat używać warto do prędkiej i intensywnej dezynfekcji, w sytuacji mocniejszego stanu zanieczyszczenia wody bądź dłuższego czasu nie używania żadnego środka. Najlepiej zdecydować się na tabletki tlenowe, kiedy substancje chlorowe spowodowały podrażnienie skóry bądź oczu. Czynny tlen ze względu na swoją łagodność jest obojętny skórze i włosom ludzi, mimo tego wraz z nim poleca się używanie środków glonobójczych. W każdym z tych przypadków nie można zapominać, że nie wrzuca się tych środków wprost do wody.

– Koagulacja – słowo to oznacza złączenie mikrocząsteczek w większe, po to, aby mogły zostać one „wyłapane” przez filtry. Preparaty do koagulacji cząstek powinno się stosować nawet wtedy, kiedy nie jest widoczne, że woda jest mętna, ponieważ oddziałują one na każdą mikroskopijną cząstkę soli, kwasu, aminokwasu, mocznika, fosforanów i zasad. Małe płatki zanieczyszczeń wychwytywane są przez filtry wody, natomiast te duże opadną na dno i wtedy trzeba pozbyć się ich specjalnym odkurzaczem. Powinno się okresowo dostarczać czystej wody, gdyż zmniejsza ona wysokie ilości soli, azotanów i chlorydów, powstających na skutek odparowywania wody i mogą powodować rozpuszczanie się cząsteczek w wyniku chlorowania.

Pamiętajmy o dbaniu o czystość wody w basenie.

AQUARELAX
Przemysłowa 12
63-200 Jarocin
NIP 617-129-43-42
+48 790 893 677 / +48 62 590 38 76
biuro@aquarelax.pl
www.aquarelax.pl
logo
Copyright by aquarelax

Umów się na spotkanie

tel. 790 893 677

zadzwoń lub zostaw kontakt – oddzwonimy!
    Menu