Bądź na bieżąco:
Bądź na bieżąco:
Jak przygotować basen do sezonu?
Jak przygotować basen do sezonu?

 

Na początek powinniśmy zadbać o nieckę basenową oraz urządzenia filtrujące. W pierwszej kolejności należy wypuścić starą wodę i dokładnie umyć ściany basenu. Kolejny etap to czyszczenie urządzeń filtrujących wodę. Należy również sprawdzić w jakim stanie znajduje się złoże filtrujące. Z reguły wymienia się je co 2-3 lata. Po wykonaniu tych czynności możemy napuścić wody do basenu. Gdy basen będzie pełny należy wyregulować pH wody o raz przeprowadzić dezynfekcję szokową. Natomiast jeżeli basen posiada zadaszenie basenowe, wówczas wymiana wody nie jest konieczna, ponieważ nie uległa ona zabrudzeniu podczas zimy. Należy natomiast uzupełnić poziom wody w basenie oraz wyregulować pH, twardość i przeprowadzić dezynfekcję szokową.

 

 

Jak postępować z basenem w sezonie?

Najczęściej w basenach prywatnych montowane są skimery czyli punktowe odpływy, w których znajdują się sita mające na celu zatrzymać zanieczyszczenia pływające we wodzie np: liście i włosy. Ze skimerów woda tłoczona jest przez pompę do filtra piaskowego, który ma za zadanie wychwytywać drobniejsze zanieczyszczenia. Filtr piaskowy powinien być płukany co kilka dni, a ubytek wody w instalacji spowodowany płukaniem filtra powinien być oczywiście uzupełniany. Dzięki tej czynności woda                w basenie jest stopniowo wymieniana i wówczas całkowita wymiana wody w basenie nie jest konieczna. Niektórzy producenci zalecają całkowitą wymianę wody w basenie raz na 2-3 lata. Żeby mieć czystą wodę w basenie nie wystarcza sama filtracja. Potrzebne jest także uzdatnianie, na które składa się dezynfekcja, koagulacja oraz utrzymywanie odpowiedniego odczynu pH wody. Dezynfekcja wody w basenie ma na celu skutecznie zniszczyć mikroorganizmy i utrzymanie wody w stanie higienicznie czystym, gdyż w wodzie basenowej panują korzystne warunki do rozwoju bakterii i grzybów oraz glonów. Niektóre z tych bakterii maja działanie chorobotwórcze, które mogą stanowić zagrożenie dla kapiących się, ale nawet te nie szkodliwe bakterie i grzyby mogą tworzyć śliskie osady i zmętnienie wody. Dezynfekcja wody w basenie może być przeprowadzona za pomocą chloru, aktywnego tlenu oraz bromu.

 

Dezynfekcja chlorowa

Dezynfekcja chlorem działa bakteriobójczo oraz usuwa nieodfiltrowane zanieczyszczenia organiczne. Klasyczna dezynfekcja wody chlorem jest najpopularniejsza i zarazem najpewniejszą metodą, zwłaszcza gdy zanieczyszczenie wody jest dość duże np.: przy długotrwale utrzymującej się temperaturze powietrza powyżej 28oC lub w przypadku wnoszenia do wody dużej ilości zanieczyszczeń. Zalety produktów chlorowych to przede wszystkim wysoka zawartość aktywnego chloru, minimalny wpływ na wartość pH oraz pełna rozpuszczalność bez pozostawiania osadów.

 

Dezynfekcja aktywnym tlenem. 

Warunki atmosferyczne oraz osoby kąpiące się wprowadzają do wody tyle nieczystości, że w krótkim czasie w wodzie zaczynają się rozwijać drobnoustroje i różnego typu bakterie. Obecnie posiadacze basenów coraz częściej poszukują delikatniejszych niż chlor metod dezynfekcji wody. I tu z pomocą przychodzi program pielęgnacyjny z użyciem aktywnego tlenu, do którego zalet należy zaliczyć: brak specyficznego ostrego zapachu jak w przypadku chloru, jest przyjazny dla skóry, nie powoduje podrażnień oczu i skóry. Woda jest porównywalna z naturalna wodą, po kąpieli skóra nie jest przesuszona a włosy nie są szorstkie. Zastosowanie aktywnego tlenu nie powoduje pienienia się wody i nie zmienia wartości pH. Ponadto pielęgnacja wody aktywnym tlenem jest w pełni kompatybilna z chlorowaniem i pozwala w dowolnym momencie przejście na chlor lub chlorowanie szokowe.

 

AQUARELAX
Przemysłowa 12
63-200 Jarocin
NIP 617-129-43-42
+48 790 893 677 / +48 62 590 38 76
biuro@aquarelax.pl
www.aquarelax.pl
logo
Copyright by aquarelax

Umów się na spotkanie

tel. 790 893 677

zadzwoń lub zostaw kontakt – oddzwonimy!








    Menu