Kiedy za oknem robi się coraz zimniej i zdecydowanie pogoda nie zachęca do spacerów, większość osób woli posiedzieć w przytulnym kącie swojego domu/mieszkania. Kiedy zbliża się zima, taras nie jest już tak atrakcyjny jak latem. Jednak aby mógł on posłużyć nam na kolejne ciepłe pory, trzeba pamiętać aby odpowiednio go ochronić. Sposobów na to, aby ochronić taras przed wilgocią i niskimi temperaturami jest wiele. Dużo zależy od tworzywa jaki został wyłożony taras. Trzeba mieć na uwadze, że taras wyłożony drewnem, płytkami ceramicznymi bądź deskami kompozytowymi musi zostać ochroniony w czasie zimy w trochę inny sposób.
Zabezpieczenie tarasu z płytek ceramicznych
Najczęściej na nawierzchnię balkonów oraz tarasów nakłada się płytki gresowe, a także klinkierowe, gdyż są one bardzo odporne na wszelkie działania mechaniczne. Nawet po kilku latach używania nie widać na nich żadnych rys. Szczególnie podczas zimy na tarasie bardzo dobrze sprawdzają się gresy piątego rzędu ścieralności, które są odporne na mróz, zabarwiane oraz nasycane przez masę fabryczną. Charakteryzują się one niską nasiąkliwością dzięki czemu ochronią taras przed śniegiem.
Warto postawić też na mocny materiał o bardzo mało porowatej strukturze. Takim tworzywem jest m.in. gres. Na zbliżającą się zimę nie trzeba szczególnie przygotowywać tarasu, który został wyłożony tym materiałem. Trzeba oczywiście odpowiednio go zamontować i przeznaczyć specjalne kleje, zaprawy oraz fugi.
Jednak nawet kiedy taras wyłożony jest płytkami ceramicznymi, powinno się ochronić go na zimę, poprzez pokrycie szczelin silnikowych impregnatami. W sytuacji, gdy tego nie zrobimy topniejący śnieg przedostanie się do posadzki, a kiedy zamarznie istnieje ryzyko, że zniszczy powłokę wyrównawczą z betonu a także płytki od zewnętrznej strony.
Zabezpieczenie tarasu drewnianego
Na taras drewniany najczęściej używa się desek tarasowych egzotycznych. W ich skład wchodzą olejki oraz związki chemiczne, które są zabezpieczeniem na szkodniki czy grzyby.
Poprzez impregnację tarasu w okresie nadchodzącej zimy egzotyczne deski mniej są narażone na ściemnianie, za które odpowiada działanie śniegu, wody oraz promieni słonecznych. Wyboru można dokonać spośród dwóch rodzajów środków: olei wodnych oraz olei rozpuszczalnikowych.
Każde z nich przystosowane jest do panujących u nas warunków atmosferycznych, w których dobrze pełnią swoje role. Bezpieczne olejowanie i schnięcie tarasu odbywa się wtedy, gdy temperatura jest wyższa niż 5 st. Celsjusza. Spadek poniżej tego poziomu może wywołać ścięcie oleju. W zwiększeniu wytrzymałości drewnianych tarasów na wystąpienie wilgoci, pleśni i zaciemnienia pomoże użycie specjalnych środków. Śnieg, który pojawia się na tarasie trzeba tylko zmieść. Nie można użyć żadnego środka, który rozpuszcza lód i śnieg. Przeprowadzenie zabiegów mechanicznych może zniszczyć drewno. W celu zachowania naturalnego kolorytu drewna powinno się naoleić nawierzchnię tarasową tuż przed okresem, w którym będzie on użytkowany.
Zabezpieczenie tarasu kompozytowego
W skład desek kompozytowych i podestów tarasowych kompozytowych wchodzi mączka drzewna, a także PVC. Są one bardzo podobne do nawierzchni drewnianych z zachowaniem funkcjonalnych parametrów surowców sztucznych. Są one wygodne w eksploatacji, odporne na działanie czynników zewnętrznych, nie trzeba ich również często pielęgnować. Ochrona tarasu kompozytowego przed nadejściem zimy jest dla właścicieli najmniej uciążliwa, nie wymaga też od nich ponoszenia dodatkowych wydatków. Tworzywo użyte do tarasu kompozytowego nie jest wymagające, dlatego ochraniając je na zimę nie trzeba przeprowadzać żadnych zabiegów. Do głębi desek nie przedostaje się też woda, dlatego nie trzeba zamiatać śniegu z powierzchni. Kolejny plus dla tarasu kompozytowego to fakt, że powierzchnia jest antypoślizgowa, co daje również właścicielom bezpieczeństwo.
Wyżej opisane zostały najczęściej stosowane surowce na nawierzchnie tarasowe. Poprzez ochronę tarasu na zimę zachowamy jego perfekcyjny wygląd na długi czas użytkowania.