Bądź na bieżąco:
Bądź na bieżąco:
Korzystanie z tarasu kompozytowego
Korzystanie z tarasu kompozytowego

Zaletą desek kompozytowych jest to, że w porównaniu do desek drewnianych ulegają one w znacznie niższym stopniu oddziaływaniu czynników z zewnątrz. Nie trzeba regularnie ich czyścić oraz konserwować, jednak by przez lata zachwycały nas swoim wyglądem oraz właściwościami – trzeba o nie dbać.

Deski kompozytowe powinno się systematycznie sprzątać tak, by w szparach nie zostały zabrudzenia. Zabezpieczymy je wtedy przed pleśnią oraz butwieniem. Obszar poniżej desek należy wentylować. Istotne znaczenie ma także dbanie o przepustowość rynien, w celu nie dopuszczenia do przecieków.

Jeśli na naszym tarasie ustawimy donice czy meble – co jakiś czas przestawiajmy je, gdyż dzięki temu deski nabiorą równomiernego koloru na skutek równomiernego nasłonecznienia całego tarasu. Przedmioty te trzeba także przesuwać z innego powodu – aby usunąć spod nich resztę ziemi i tworzącą się wilgoć.

Taras z desek kompozytowych należy cyklicznie sprzątać, a wszelkie zanieczyszczenia jakie się tam pojawią najlepiej od razu usunąć. Jeśli pozostawimy je na jakiś czas, mogą one wchłonąć w deski, a wtedy bardzo ciężko będzie się ich pozbyć. Być może niektóre zabrudzenia wyblakną, albo znikną poprzez wpływ czynników pogodowych (np. deszczu). Lepiej jednak samemu usunąć każde zanieczyszczenie od razu.

Deski kompozytowe można myć przy użyciu wody i delikatnych środków czyszczących, środków do mycia tarasu kompozytowego bądź myjek wysokociśnieniowych. Zastosowana woda musi być jednak przygotowana pod specjalnym ciśnieniem.

Dysza myjki musi być utrzymywana o daną odległość (ok. 0,3 m) od płaszczyzny desek, a w czasie mycia należy ją przesuwać w kierunku zgodnym z ryflowaniem. Nie powinno się też wykonywać kołowych ruchów dyszą, a także ruchów prostopadłych do ryflowania.

Podczas mycia tarasu kompozytowego najlepiej wykorzystywać strumień pojedynczy. Tryb wielostrumieniowy nie jest wskazany.

Myjąc deski tarasowe chociaż 2 razy w roku przy użyciu wody i łagodnego roztworu wybielacza – taras na długi czas będzie wyglądał bardzo estetycznie.

Osoby, które dopiero co zainwestowały w taras kompozytowy mogą być po pewnym czasie zaniepokojone, gdy zauważą rozszerzające się deski. Nie jest to jednak powód do obaw, ponieważ takie działania nie wpływają na wytrzymałość oraz parametry użytkowania desek. Zostało to spowodowane tym, że deski z kompozytu czasem absorbują małe ilości wody. Rozszerzanie się desek zostanie w przeciągu kilku miesięcy ustabilizowane – zależy to od warunków pogodowych.

Podobna sytuacja występuje w przypadku koloru tych desek. Po pewnym czasie mogą robić się one jaśniejsze, wynika to z procesu postarzania się włókien drewna. W następnych sezonach zauważyć można delikatną zmianę barwy desek – jest to dopuszczalne. Po pewnym czasie na skutek działania słońca oraz opadów deszczu – barwa zostaje ustabilizowana.

Jeśli mamy do czynienia z tarasami częściowo zadaszonymi, w ich przypadku przebarwianie się desek będzie jednak odbywało się różnie. Aby wyrównać odcień desek można okresowo myć ich powierzchnię.

Czasem naszym problemem mogą być także zabrudzenia po wyschniętej wodzie deszczowej. Po upływie 2 miesięcy w pełni one znikną. Można również pozbyć się ich częściej, na skutek delikatnego przecierania powierzchni desek wełną stalową.

AQUARELAX
Przemysłowa 12
63-200 Jarocin
NIP 617-129-43-42
+48 790 893 677 / +48 62 590 38 76
biuro@aquarelax.pl
www.aquarelax.pl
logo
Copyright by aquarelax

Umów się na spotkanie

tel. 790 893 677

zadzwoń lub zostaw kontakt – oddzwonimy!
    Menu