Sauna fińska to mnóstwo korzyści dla każdego, kto ceni sobie zdrowie i dobre samopoczucie. Wysoka temperatura, która wzmaga pocenie się organizmu, skuteczne relaksuje, oczyszcza skórę oraz wzmacnia organy całego ciała. Regularne korzystanie z sauny fińskiej to znakomita inwestycja w dobre samopoczucie.
Sauny fińskie wykonane są z drewna, zarówno kabina jak i wyposażenie sauny. Użyte drewno do budowy ławek posiada małą gestość, dzięki czemu rozgrzane do wysokich temperatur (60oC – 110oC) nie powoduje oparzeń ciała. Powietrze w saunie powinno być suche, tak aby pot mógł odparować. Parowaniu towarzyszy efekt ochładzania ciała, dzięki czemu skóra nie staje się zbyt gorąca. Sercem każdej sauny jest element grzewczy czyli piec na drewno lub też piec elektryczny – taki piec wyposażony jest w specjalne kamienie, na które wylewa się wodę podczas pobytu w saunie. Kąpiel składa sie z dwóch faz. W pierwszej fazie następuje ogrzewanie ciała wraz z poceniem, natomiast w drugiej fazie celowo ochładzamy rozgrzany organizm, skórę naszego ciała schładzamy zimna woda, płuca zaś chłodzone sa świeżym, zimnym powietrzem. Te dwie fazy składaja się na jeden etap kapieli w saunie. Każdorazowa kąpiel powinna sie składać conajmniej z jednego etapu. Osoby, które są przyzwyczajone do korzystania z sauny zazwyczaj powtarzają etap trzykrotnie co trwa od 1,5 do 2 godzin.
Sauna fińska, inaczej nazywana sauną suchą, charakteryzuje się znacznie wyższą temperaturą oraz niższą wilgotnością w stosunku do tradycyjnych saun mokrych. Wilgotność wewnątrz kabiny waha się średnio od 15% do 30%, natomiast temperatura powietrza od 60oC do 90oC.
Temperatura jaka panuje w wewnątrz sauny wpływa relaksująco na całe nasz organizm, a ponadto posiada wiele prozdrowotnych właściwości. Korzystanie z saun fińskich jest uznawane jako skuteczny środek profilaktyczny przeciw przeziębieniom. Korzystnie wpływa również na mechanizmy obronne organizmu, usprawnia krążenie krwi, zapobiega rozwijaniu się infekcji bakteryjnych i wirusowych. Pozytywnie oddziaływuje również na cały układ oddechowy zmniejszając dolegliwości związane z zapaleniami zatok czy nieżytami górnych dróg oddechowych, jak również pomaga w chorobach zwyrodnieniowych, gośćcu, chorobach układu krążenia i schorzeniach skóry takich jak alergie czy łojotok.