Bądź na bieżąco:
Bądź na bieżąco:
Pływanie – forma rehabilitacji
Pływanie – forma rehabilitacji

Pływanie jest uznawane za niezwykle zdrowy sport dla każdego. Wpływa na lepszą formę, złagodzenie bóli mięśniowych oraz stawowych, poprawę postawy ciała, wzmocnienie serca. Pomaga także zwalczyć stres. Pływanie jak najbardziej zalecane jest przez całe życie, jednak konieczna jest świadomość jak właściwie to robić.

Rehabilitacja w wodzie wiąże się z bardzo zadowalającymi efektami. Pływać rekreacyjnie można w każdym wieku, nie zważając na naszą formę. Jest to połączenie treningu aerobowego oraz ćwiczeń siłowych. Takie pływanie nie powoduje zmęczenia równego np. zajęciom na siłowni. Stanowi jedynie przyjemną rehabilitację. Pomaga nam leczyć różne schorzenia ortopedyczne, neurologiczne, kardiologiczne, metaboliczne. Poprawia naszą sylwetkę i odpręża nas.

Z uwagi na opór jaki stanowi woda, pływanie oraz wszelkie ćwiczenia w niej podejmowane równają się ćwiczeniom siłowym, przy czym wyporność wody sprawia, że ciężar ciała jaki czujemy jest znacznie mniejszy od tego w rzeczywistości.

W związku z tym ćwiczenia wodne łatwo wykonuje się w powietrzu, co ma duże znaczenie dla tych, którzy mają słabą kondycję, doznały urazów, są otyli, gdyż nie obciążą ścięgien, czy mięśni. Woda łagodzi wstrząsy i wymusza stabilne ruchy, chroniąc przed urazami. W wodzie nie upadniemy, nie napotkamy się na żadne niebezpieczeństwa, a jedynie poprawimy formę ruchową oraz równowagę w zaburzeniach neurologicznych.

Pływanie uaktywnia wiele mięśni – klatki piersiowej, brzucha, czy nóg, a także normuje fragment piersiowy oraz lędźwiowy kręgosłupa. Kiedy pływamy, z naszych mięśni wydobywają się zgromadzone tam napięcia, a krążki międzykręgowe odsuwają się od siebie, dlatego odczuwamy wtedy znaczną ulgę. Pływanie poprawia wadę postawy, ochrania przed przeciążeniami. Jak najbardziej takiej czynności powinny więc podejmować się osoby, które nie prowadzą aktywnego trybu życia i np. mają problemy dotyczące kręgosłupa.

Pływanie ma duże znaczenie w profilaktyce oraz podczas leczenia osteoporozy. Zmuszamy wtedy mięśnie do ruchu, a przez to regulujemy zawartość cukru we krwi. Wykonywane w formie ćwiczenia aerobowego powoduje zwiększenie tętna i szybszy oddech, co skutkuje pobudzeniem do działania układu krążeniowego oraz oddechowego. Wpływa na lepszą wydajność serca oraz układu krążeniowego. Pływanie zaleca się także osobom po zawale.

Osoby w pełni zdrowe mogą pozwolić sobie na pływanie w dowolnym stylu, jeśli tylko będą wprowadzać pewne zmiany w czasie treningu, aby pracować nad każdą partią mięśni. Najpierw powinniśmy wybrać styl klasyczny, następnie baseny na grzbiecie, a później kraul. Pływając cały czas w jednym stylu, przeciążymy mięśnie i zaszkodzimy sobie. Musimy także pływać właściwie w czym mogą nam pomóc wskazówki ratownika. Niestety nie przy każdym urazie mamy możliwość samodzielnego wyboru rodzaju treningu, dlatego w wyjątkowych sytuacjach skontaktujmy się z lekarzem. Jest to wskazane dla osób, które przeszły operacje stawów, doznały urazów, mają trudności z kręgosłupem.

Tradycyjny aerobik odbierany jest przez terapeutów dość sceptycznie, gdyż takie ćwiczenia objawiają się tym, że osoby podskakują, co powoduje mikrourazy, szkodzi stawom, sprzyja kontuzjom. Najlepszym rozwiązaniem jest wodny aerobik. Woda łagodzi wstrząsy, przyczynia się do łatwego wykonywania ćwiczeń i chroni przed kontuzjami. Aktywność w wodzie zalecana jest osobom zmagającym się z chorobą kręgosłupa, osteoporozą, otyłym, starszym, jak również tym, których dotknęły urazy układu ruchu, krążenia i serca. W wyniku ćwiczeń pobudzone zostaje krążenie, łatwiej usuwają się toksyny z organizmu, spala się tkanka tłuszczowa, osoby się relaksują i odprężają.

AQUARELAX
Przemysłowa 12
63-200 Jarocin
NIP 617-129-43-42
+48 790 893 677 / +48 62 590 38 76
biuro@aquarelax.pl
www.aquarelax.pl
logo
Copyright by aquarelax

Umów się na spotkanie

tel. 790 893 677

zadzwoń lub zostaw kontakt – oddzwonimy!








    Menu