Każdy kto marzy o częstych kąpielach w saunie czy łaźni parowej, wcale nie musi iść do SPA. Wystarczy zainstalować to urządzenie we własnym domu. Żeby jednak zaznać stuprocentowego relaksu oraz komfortu , trzeba właściwie zaplanować budowę sauny. Dokładnie należy przemyśleć miejsce, w którym najlepiej ją zamieścić oraz w jaki sposób zaprojektować wentylację, żeby odpowiednio funkcjonowała. Nasza firma doradzi Państwu kompleksowo w zakresie umiejscowienia i montażu sauny.
Na umieszczenie własnej sauny czy łaźni parowej w domu są potrzebne ok 1,5 mkw. wolnej przestrzeni. Na montażowe czynności wystarczy przeznaczyć jedynie jeden dzień.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby zarezerwowanie powierzchni na SPA już podczas projektowania domu. W pobliżu sauny bądź łaźni domowej warto przeznaczyć też trochę miejsca na odpoczynek oraz wyjście na zewnątrz – w końcu kto nie chciałby po tak przyjemnym zabiegu w saunie poleżeć trochę na leżaku w ogrodzie?
Jeśli nie mamy możliwości zaplanowania miejsca na saunę podczas budowy domu – jednym z dobrych miejsc na saunę może być któryś z pokoi w domu, np. taki z którego właśnie wyprowadza się dorosłe dziecko. Jeśli przy okazji z tego pokoju akurat byłoby wyjście na taras czy balkon, byłoby świetnie.
Bardzo dobre pomieszczenie na saunę to również łazienka. Kabinę kąpielową można by umieścić w miejscu wanny, a niewielką saunę spokojnie można zamieścić obok. Zainstalowaniu sauny nie przeszkadza w żaden sposób skośny dach, dlatego przeznaczyć można również miejsce na poddaszu.
Bardzo ważna jest wentylacja związana z sauną. Oprócz wywołania niekomfortowej kąpieli, może skutkować też zwilgoceniem pomieszczenia, a w wyjątkowych przypadkach spowoduje też przegrzanie się elementów w środku sauny i wywoła pożar.
Powietrze spokojnie powinno przemieszczać się dookoła kabiny sauny oraz wolno krążyć w pomieszczeniu, do którego się je odprowadza. Pomiędzy ścianami miejsca, w którym sauna się znajduje a ścianami tego urządzenia trzeba zachować chociaż kilkucentymetrową przerwę.
Wysokość temperatury dokoła kabiny łaźni powinna być nie większa niż 35°C. Chcą umieścić łaźnię o lekkiej konstrukcji obok sauny z drewna trzeba zachować chociaż 10-centymetrową przerwę. W przypadku domowej łaźni, powietrze można wymienić poprzez otwarcie drzwi i istniejącą w pomieszczeniu wentylację grawitacyjną.
Wymóg instalacyjny w przypadku sauny tradycyjnej to jedynie właściwe przyłącze elektryczne, natomiast w przypadku łaźni parowej dodatkowo potrzeba:
– przyłączy wodnych – instalacja z zimną wodą musi być doprowadzona do zasilania generatora pary, dodatkowo jeśli jest taka możliwość, należy w kabinie umieścić natrysk, dzięki któremu schłodzi się rozgrzane ciało, bez potrzeby opuszczania kabiny. W tej sytuacji doprowadzona do niej również musi zostać ciepła woda
– odpływu do kanalizacji, za pośrednictwem którego skroplona para wodna będzie dostawała się do kanalizacji. Najlepiej umieścić go w środku łaźni, w jego kierunku powinna lekko pochylać się podłoga.
– zasilania elektrycznego do generatora pary
– podłączenia do kanału wentylacyjnego.
Jeśli zamierzają Państwo zakupić saunę zapraszamy do kontaktu – fachowo doradzimy 🙂