Bądź na bieżąco:
Bądź na bieżąco:
Słów klika o … saunach.
Słów klika o … saunach.

Sauna jako gorąca terapia dla ciała oraz duszy – takie określenie nadali jej specjaliście i słusznie!
Każdy kto regularnie będzie korzystał z tego urządzenia, będzie cieszył się piękną skórą oraz brakiem oznak codziennego stresu i zmęczenia.

Jak działa sauna?

Przebywanie przez kilkanaście minut w pomieszczeniu, w którym temperatura sięga 100° C
powoduje, że skóra osoby rozgrzewa się do 42° C, a całe ciało osiąga temperaturę o stopień wyższą. Na skutek tego organy wewnętrzne czują lekką gorączkę. Dzięki takiemu stanowi z większą siłą produkują się ciałka odpornościowe we krwi, które efektywnie pozbywają się wirusów i bakterii. Sauna więc pomoże nawet w dolegliwościach kataru bądź lekkiego przeziębienia. Trzeba jednak po tej „terapii” najpierw ochłodzić się na świeżym powietrzu, a później zastosować na przemian gorący oraz zimny prysznic. Proces ten pobudza ukrwienie i odpręża napięte mięśnie. Dodatkowo zapewnia świetne samopoczucie.

Skąd wzięła się sauna?

W epoce kamienia istniała „łaźnia pocącego się kamienia”. Już wtedy ludzie wiedzieli o kąpielach w wysokich temperaturach, które doświadczano w dołach tworzonych w ziemi bądź w chatkach z gliny. W tym pomieszczeniach cały proces polegał na podpaleniu poukładanych kamieni, a następnie polewaniu wodą. Saunę znali też Indianie gwatemalscy, Eskimosi, mieszkańcy Korei, Japonii oraz Azji. Na dobre jednak zagościła w Finlandii. Na początku do budowy sauny wykorzystywano kamienie bądź wykonywano jest w postaci namiotów, które uszczelniano skórą i futrem.

Oprócz saun klasycznych, które rozgrzewa się do temperatury 100° C wyróżnia się inne opcje gorących seansów:

– biosauna – temperatura jaką się tutaj osiąga nie przewyższa 60° C, większa jest również wilgotność powietrza. Terapia w tym urządzeniu powoduje szybsze pocenie się. Dla ludzi z wrażliwą skórą bardziej wskazana jest terapia w takich temperaturach niż w 100° C. Biosauna ma delikatny wpływ na układ krążenia i wspomaga normalizowanie za wysokiego ciśnienia krwi. Terapia w tym typie sauny zazwyczaj łączy się z seansem świetlnym- w pomieszczeniu znajduje się wiele specjalnych lamp, które wyświetlają co kilka minut inne kolory.
– łaźnia parowa – tutaj temperatura nie przewyższa 50° C, a powietrze jest wilgotne prawie w 100%. Ciało bardzo szybko się poci. Bardzo dobry dodatek do łaźni parowej to olejki eteryczne , które mają działanie rozluźniające i wpływają na lepszy nastrój jak też są relaksem dla mięśni i wspomagają oddychanie.
– hamam – jeden z typów łaźni tureckiej. W Turcji nie tylko pełni rolę wyciskania potu ale głównie jest miejscem do spotykania się towarzysko. Wtedy porusza się tematy dotyczące Boga, świata, rodziny. Czasem urządza się tam nawet imprezy urodzinowe. Spotkania w Hamanie przebiegają zgodnie z narzuconym rytuałem. Na początku wchodzi się do Sogukluka, w którym temperatura wynosi nie więcej niż 30° C i który szczególnie pachnie ziołami. W tym miejscu polewa się wodą. Następnym miejscem jest Halvet, gdzie osoby zaczynają się pocić. Na samym końcu jest masaż mydlany i zabieg błotny.

Saunowe seanse

Wizytom w saunach towarzyszą seanse saunowe. Wtedy wytwarzane są większe ilości pary, które wspomagają oczyszczanie górnych dróg oddechowych z wirusów oraz bakterii. Najbardziej rozpowszechnione seanse to zapachowe. Podczas nich używa się olejków eterycznych – miętowych, owocowych, anyżowych, waniliowych itd. Popularne są też seanse solne, w czasie których w rozgrzaną skórę wciera się sól z Morza Martwego. Dzięki temu osoba zyskuje bardzo gładkie ciało, a skóra ma intensywniejszy kolor. Podczas seansów owocowych na ciało nakłada się plasterki pomarańczy oraz cytryny, ponadto można skosztować mango, kiwi, winogrona, jabłek i zamrożonego soku owocowego podanego w postaci małych lodów. Seans herbaciany pozwala na skosztowanie wielu smaków mrożonej herbaty, natomiast lodowy – mrożonych soków owocowych.
W Bułgarii popularny jest seans miodowy, w trakcie którego na ciało naciera się skrystalizowany miód, ponadto w ciągu 10 min. wdycha parę olejku kwiatowego. W saunie chłopskiej na powierzchni położone są gałęzie świerku, w każdym kącie znajdują się snopki, a na półkach można zobaczy siano. Okna zasłonięte są zasłonami w kratki. Wszystko to sprzyja panującej tam domowej atmosferze.

O czym trzeba pamiętać przed skorzystaniem z sauny?

– zanim wejdziesz, wytrzyj się ręcznikiem – wtedy skóra szybciej będzie się pocić
– po terapii w saunie musisz wyjść na świeże powietrze, po czym należy zastosować na przemian gorący i zimny prysznic, a na koniec odpoczywać chociaż przez 30min.
– cykl musi być powtórzony nie mniej niż 3 razy
– w saunie możesz przebywać od 8 do 12 minut, a w łaźni od 15 do 20 minut.
– przed wejściem nie można spożywać alkoholu i objadać się, jednak z pustym żołądkiem też nie należy wchodzić
– w razie chęci skorzystania z solarium, należy zrobić to po saunie, kiedy są otwarte pory i skóra łatwo przyswoi opaleniznę
– kiedy osoba ma popękane naczynka, jest w ciąży, złapała silną grypę bądź ma problemy z sercem – powinna unikać sauny.

Chciałabyś/chciałabyś posiadać saunę we własnych domu? Skontaktuj się a nami – posiadamy szeroką ofertę saun oraz służymy profesjonalnym doradztwem 🙂

AQUARELAX
Przemysłowa 12
63-200 Jarocin
NIP 617-129-43-42
+48 790 893 677 / +48 62 590 38 76
biuro@aquarelax.pl
www.aquarelax.pl
logo
Copyright by aquarelax

Umów się na spotkanie

tel. 790 893 677

zadzwoń lub zostaw kontakt – oddzwonimy!








    Menu