Bądź na bieżąco:
Bądź na bieżąco:
Sztuka odpowiedniego zbalansowania wody
Sztuka odpowiedniego zbalansowania wody

Utrzymywanie prawidłowych parametrów wody w basenie jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze woda po prostu wygląda dobrze (jest czysta i klarowna). Po drugie przedłuża to żywotność filtra, chloratora i pompy,  a także samego wykończenia basenu. Po trzecie jest to ważne dla komfortu użytkowników basenu, ponieważ wysoki poziom pH albo zbyt wysoka zawartość chloru w basenie może doprowadzić do podrażnień skóry lub oczu.

Istnieją różne sposoby na kontrolowanie stanu wody. Jednym z nich jest zastosowanie testera paskowego, jednak nie jest to najdokładniejszy pomiar. Kolejnym sposobem jest zastosowanie testerów kropelkowych. Każdy taki zestaw zaopatrzony jest w instrukcję obsługi, a ich użycie nie jest zbyt skomplikowane. Można również po prostu dostarczyć próbki wody basenowej do odpowiedniej firmy, świadczącej usługi w tym zakresie. Co jednak zrobić z rezultatami takich testów?

 

 

Na stan wody mają wpływ 4 główne czynniki: chlor, pH, zasadowość całkowita i twardość wody (wapń). Ważne by taki test został przeprowadzony co jakiś czas (najlepiej przez profesjonalistów).

1. Chlor

Zadaniem  chloru w basenie jest ograniczanie rozwoju bakterii i glonów. Wolny chlor jest aktywnym środkiem dezynfekującym, natomiast związany chlor jest produktem ubocznym, któremu zawdzięczamy chemiczny zapach. Związany chlor jest jednak znacznie mniej skuteczny w zwalczaniu bakterii. Poziom wolnego chloru powinien wynosić  między 1-3 mg/l. Pamiętaj żeby podczas szczytu sezonu sprawdzać poziom wolnego chloru co kilka dni. Warto przypomnieć, że przykrycie basenowe może mieć wpływ na poziom chloru, ponieważ odcina ono dostęp do światła słonecznego (jeśli poziom chloru wzrośnie, może być konieczne zredukowanie jego poziomu za pomocą chloratora). Jeśli poziom chloru utrzymuje się w normie jest on prawie niewyczuwalny. Jeśli jednak pojawia się chemiczny zapach jest to prawdopodobnie spowodowane zbyt niskim poziomem wolnego chloru w basenie.

2. pH

Testery pH pozwalają sprawdzić jaki jest odczyn pH wody czy jest on kwasowy, czy może zasadowy. Optymalny poziom pH wody w basenach przydomowych powinien mieścić się w przedziale od 7,2 do 7,6. Warto wspomnieć, że działanie chloru jest znacznie bardziej skuteczne przy optymalnym poziomie pH, dlatego powinno się sprawdzać wartość pH co kilka dni, zwłaszcza podczas najbardziej intensywnego korzystania  z basenu (w szczycie sezonu basenowego). Większość producentów zaleca utrzymywanie około 7,0 pH. Jeśli jednak używasz  gazowego podgrzewacza wody lub pompy ciepła powinieneś utrzymywać nieco wyższy poziom pH, ponieważ zapobiega to powstawaniu korozji.

3. Zasadowość całkowita

Zasadowość całkowita to odporność wody na zmiany pH (dzięki dodawaniu do wody wodorowęglanu sodu). Utrzymywanie prawidłowego poziomu pH jest zależne od zasadowości. Zasadowość powinna być utrzymywana na poziome między 80-120 mg/l. Kontrolowanie zasadowości wody powinno odbywać się raz na miesiąc przez cały rok.

4. Wapń

Wapń to minerał, którego jest najwięcej w wodzie basenowej. Wysokie stężenie wspomnianego minerału może jednak skutkować osadzaniem się kamienia czy powstawaniem korozji. Wskazane jest kontrolowanie poziomu tego minerału przynajmniej  raz w miesiącu (przez cały rok). Pamiętaj także o kontrolowaniu co kilka dni poziomu pH i chloru.

Na koniec warto wspomnieć, że jakiekolwiek środki na bazie chloru przeznaczone do pielęgnacji wody  w basenie będą nieskuteczne, jeśli woda w basenie nie będzie odpowiednio zbalansowana.

Mamy nadzieję,  że pomogliśmy Wam zrozumieć jak osiągnąć odpowiednio zbalansowaną wodę w basenie 😉

AQUARELAX
Przemysłowa 12
63-200 Jarocin
NIP 617-129-43-42
+48 790 893 677 / +48 62 590 38 76
biuro@aquarelax.pl
www.aquarelax.pl
logo
Copyright by aquarelax

Umów się na spotkanie

tel. 790 893 677

zadzwoń lub zostaw kontakt – oddzwonimy!








    Menu